Piosenki Stenki c.d.

     Kończąc Stenkowy poetycki wątek, rozpoczęty tutaj
Teksty tych piosenek zaludnione są przez bohaterów, którzy odstają od przeciętnej. Odstają na smutno, na wesoło, a najczęściej tak i tak, bo starają się znajdować dobre strony swojej sytuacji. Facet w czapce z ptaków znajduje kolegę w trzepoczącej, skrzydlatej pelerynie. Bezdomny człowiek w święta na dworze spotyka bezdomnego psa. Bardzo lubię zwariowany duet alchemika i pucybuta, którzy mają kłopoty z porządnicką gosposią. Co zatem zrobili? Wysłali więc gosposię tramwajem za granicę! Czarowny nastrój ballady przełamany ludycznością, rozbawionym machnięciem ręki. A z kolei Harnimojka to cały zaczarowany świat zbudowany na neologizmach i językowych pomyłkach. 
    Pewnie trzeba będzie wytłumaczyć dziecku, dlaczego skręcamy się ze śmiechu, czytając szaleńczy Protest-song chomika. Natomiast utwór By dobrze spać, trzeba się bać pewnie wzbudzi w nich wielki zachwyt.  Nie oprę się chęci, zacytuję:
Bój się dziecinko, nie ustawaj w strachu     - by dobrze spać, trzeba się bać...
Dygocz łysinką i potwory rachuj
     - by dobrze spać, trzeba się bać... 
Chłodem powieje, nocka jakich wiele [...]
Źli czarodzieje niosą siny szkielet [...]
Lęk niezmierzony niech ci włoski jeży [...]
Dwie dzikie wrony zjadły twój kołnierzyk[...]
    Tam, gdzie ujawnia się chęć nauczenia dziecka czegoś, przestrzeżenia przed czymś, ta chęć opakowana jest w czarująco wesołe słowa. Brawo za szacunek okazany dzieciom, za serwowanie im czegoś długoterminowego, co ma szanse być wiele razy czytane i na nowo odkrywane. I jeszcze jeden dowód szacunku dla dziecięcych odbiorców: Stenka nie boi się smutku. Nie jest sentymentalna, ale powściągliwa, celna. Ogromnie się cieszę, że wydawnictwo Literatura wydało coś, od czego nie mogłam się oderwać. I że są to wiersze. Z płytą. Z przemiłymi ilustracjami Joanny Rusinek. Za przyjazne 23,90.


autor: Barbara Stenka
tytuł: Piosenki Stenki
ilustracje: Joanna Rusinek
wydawnictwo: Literatura
rok wydania: 2012

Komentarze

  1. Lubimy, lubimy i całą rodziną śpiewamy! Szczególnie wpadła nam w ucho ta pierwsza - "Ludzie wolno się lubić"! i ta o psie, i ta.... ach, cała płyta jest the best! :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. 49 year-old Physical Therapy Assistant Isa Gallo, hailing from Lacombe enjoys watching movies like The Private Life of a Cat and Sketching. Took a trip to City of Potosí and drives a Chevrolet Corvette L88. kliknij tutaj, aby dowiedziec sie wiecej

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wywietrzyć wietrznicę, oświetlić świecka - "Paskudki słowiańskie"

JUŻ, JUŻ! Katarzyny Wasilkowskiej

Juliusz, Joanna, Zygmunt, czyli jak mszczą się poeci